poniedziałek, 22 grudnia 2014

Uwaga!!! Kaszki Holle i Lebenswert wycofane!UWAGA! GŁÓWNY INSPEKTORAT SANITARNY PODAJE INFORMACJĘ O WYCOFANIU NIEKTÓRYCH KASZEK HOLLE I LEBENSWERT!!!

Całość obwieszczenia tu:I gdzie ja teraz znajdę takie dobre kaszki? Ekologiczne i bez cukru... Jaglanka Holle to jedyna kaszka z dodatkiem owoców, którą zaakceptował Julek. Domowej nie chciał, a tę jadł. Buuu...
I co? I g...uzik.

Produkty Holle z dodatkiem kaszy jaglanej zostały wycofane z powodu wykrycia w nich atropiny
i skopolaminy.
Atropina to alkaloid występujący naturalnie w pokrzyku wilczej jagodzie (Atropa belladonna). Stosuje się go już głównie w okulistyce, czasem w kardiologii przy niektórych arytmiach. Historycznie była jednym ze środków używanych do skrytobójstw.
Może ona powodować przyspieszenie rytmu serca, zaczerwienienie skóry, rozszerzenie źrenic
i zatrzymanie moczu.

Skopolamina występuje w bieluniu dziędzierzawie (Datura stramonium). Działa podobnie jak atropina, ale słabiej. Stosowana właściwie tylko w kardiochirurgii, choć już nieczęsto. Z ciekawostek historycznych - Gestapo i CIA wykorzystywały ją podczas śledztw jako "serum prawdy", ponieważ przedawkowana wprowadza człowieka w stan półsnu, dezorientując i wywołując amnezję, halucynacje i majaczenie.
Zarówno atropina jak i skopolamina ulegają rozkładowi w organizmie i na dłuższą metę nie powodują zagrożenia, groźne jest jedynie zażycie jej w zbyt dużej ilości w krótkim okresie czasu.
 
Wycofano wszystkie partie produktów:
 1. Holle Bio-Babybrei Hirse (z ryżem)
  Źródło: gazetapowiatowa.pl
 2. Holle Bio Babybrei Hirse Apfel-Birne
 3. Holle Bio-Babybrei 3-Korn
  Źródło: idealo.de
 4. Holle Bio-Milchbrei Hirse
  Źródło: apo-discounter.pl
 5. Lebenswert bio Hirse & Reis Vollkornbre
  Źródło: amazon.de
Przyznam, że ten komunikat napędził mi stracha. Od początku naszej przygody z kaszkami Julo je właśnie Holle. Do tej pory zjadł już ze trzy opakowania kaszki nr 2 i co najmniej dwa opakowania trójki, a kolejne ma dojedzone do połowy.
Na szczęście - nic mu nie jest. Kiedy dowiedziałam się o sprawie, rzuciłam się do szafki z kaszkami, przeglądać, co jeszcze mamy. Na szczęście nie we wszystkich produktach tych marek wykryto atropinę, a pozostałych, które mamy, nie ma na liście. Ufff... Teraz tylko oddam do sklepu nienapoczęte opakowania numerów 2 i 3 i będzie, mam nadzieję, po sprawie. Oby poprawili, przebadali i przywrócili. Julo będzie czekał:/

12 komentarzy:

 1. Dzięki za informację!! Mam całe 2 opakowania kaszki z ryżem, dobrze, że jeszcze nienapoczęte, pójdą do śmieci;//
  Skąd takie dziadostwo się w nich wzięło?? Niby taka dobra firma, a tu o...

  OdpowiedzUsuń
 2. O matko! To brzmi okropnie! My jeszcze nie na etapie kaszek, ale dobrze wiedzieć!

  OdpowiedzUsuń
 3. "Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy..."
  Ten dzień jest tuż tuż, więc życzę Wam pogodnych Świąt, spędzonych razem! Pozdrowienia!
  Ania Marny Puch

  OdpowiedzUsuń
 4. To możesz sobie dość długo poczekać...Nie sądzę, aby przez najbliższy rok zrobili z tym porządek i doszli do ładu. Wiele sklepów w Polsce nadal sprzedaje wycofane kaszki. Przy takim bałaganie, jakoś nie widzę specjalnie powodzenia. Ludzie częściej będą pytac czy to aby nie te zatrute kaszki niż kupować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, sklepy są nękane telefonami z hurtowni,z sanepidu i inspekcji handlowej , a CI dwaj ostatni przychodzą i spisują obszerne protokoły. Szukają nawet w sklepach internetowych tych kaszek. jesli ktoś nie ukryje faktu że ma te kaszki,to raczej większośc będzie wycofana.

   Usuń
 5. Nie wiedziałam o tym a używamy kaszek Holle. Będę na nie uważać podczas kolejnych zakupów. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ekologiczne i bez cukru są kaszki Baby Sun. http://bioplanet.pl/sun-baby-baby-sun---dla-niemowlat-,pk100202,PL

  OdpowiedzUsuń
 7. Skąd te alkaloidy wzięły sie w tych kaszkach? Przecież zboża wolne są od tych substancji

  OdpowiedzUsuń
 8. czy alarm jest już odwołany i do sklepów wchodzą tylko dobre kaszki? słyszałam, ze tak, ale wolę się upewnic...Holle to moja zaufana marka i ciezko byłoby z niej zrezygnowac i mnie i moim dzieciakom....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W ekosklepie, w którym ja kupuję Holle, dalej nie ma naszych jaglanek. My przerzuciliśmy się na ich kaszki owsiane, a jaglankę gotuję tradycyjnie.

   Usuń
 9. Ja kupuje normalnie Holle jak kupowalam wczesniej i nie pojawiaja sie zadne problemy. Cora rosnie jak na drozdzach, nic jej nie dolega. Mieszkam w Krakowie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz już podobno są normalnie. Ale nie wszystkie były wycofane - tylko he powyżej. My po wycofaniu tych z dodatkiem kaszki jaglanej przerzuciliśmy się na owsiankę, która była dostępna przez cały czas

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...